The Crew
Nežli mé hráčské oko začalo lozit v New Bordeaux, vyplňoval jsem večery malým dárkem od Ubisoftu, který se rozhodl svým zákazníkům zdarma nabídnou zavodní titul The Crew. Je sympatické, že se častěji v poslední době objevují známky vstřícných kroků vydavatelů v podobě otevřených bet, demoverzí či celých her za nulovou cenovku. I já se tedy vydal napříč Spojenými státy americkými v roli nekompromisního jezdce.
Když The Crew před lety vyšlo, sklidilo po obvyklé Ubisoftí mediální masáži, ne příliš kladné hodnocení. Jednalo se o klasické stigma oné herní společnosti, která často nabízí obří svět, trpící stereotypem, městským mrtvolným dojmem, slabým příběhem a rychlým stupněm nudy v návaznosti na odehrané hodiny. S takto pošramocenou vizitkou jsem k The Crew přistoupil i já.
Věřte nebo ne, ale když cenovka spadne na magickou nulu, dokážete hrám podobného typu leccos prominout. Abychom si upřesnili sub žánr, tak se jedná o MMO závodní hru (což mohlo působit v době prezentace jako revoluční záležitost), kde se svou skupinou kámošů brázdíce USA a závodíte. Tento koncept se ale příliš neujal a byl v podstatě hřebíčkem do rakve. Abych se přiznal, tuto část hry téměř nevyužívám a raději jsem se pustil do kampaně.
Nečekejte sofistikovaný příběh, což u her podobného typu nelze, spíše počítejte s klasickou honbou za pomstou, ve které je nutné se rekrutovat do řad závodních spolků, stále vyšších a vyšších. Hra je značně nasáklá sérií Need for speed, což ji v mnohém zvedá na úroveň klasické tuningové arkádové záležitosti. Počítejte se závody na čas, likvidací soka, klasickým sprintem a jinými notoricky známými typy. Jízdní model je přizpůsobený arkádovému pojetí, ale s přílišným otáčením volantem ze strany na stranu vás smyk nemine. Stejně tak je nitro věčným pomocníkem a některé závody umí pocuchat nervy. Umělá inteligence má tendenci být někdy bezchybně držící se ideální stopy, jindy trpící makro spánkem, přičemž v poslední zatáčce vás po vaší chybě s klidem předjede. To je další z negativ vysílaných hráči na adresu titulu.
Vylepšování aut probíhá automaticky po každém úspěšném závodě. Stejně tak můžete navštívit obchod, který nabízí vše, po čem každý závodník touží. Vozidla se dělí do několika skupin jako závodní, terénní či silniční, což odpovídá i konkrétním závodům. V podstatě vám hra příliš nedovolí si kupovat desítky aut, ale dostáváte se k nim pozvolna, někdy možná až příliš pomalu.
Velkým lákadlem je samozřejmě ohromný svět, který se rozprostírá na území Spojených států. Hra se tím posouvá do luhů a hájů cestovatelských simulátorů, i když jen velmi obrazně. Jde o to, že ačkoliv jsou v celkovém měřítku města a místa hezky zpracovaná, tak při bližším ohledání působí mrtvě a „kulisoidně“. Není to městská akce, takže se nelze divit, nicméně pokud si nechte kazit zážitek, tak nezastavujte a kochejte se pouze při jízdě ne příliš pomalou rychlostí. Co musím vyzdvihnout jsou momenty, kdy ukončíte např. sérii závodů v New Yorku a příběh vás vyšle do Miami. Vy se svou károu vyrazíte vstříc západu slunce, abyste z městské zástavby dorazili k prosluněným plážím a opravdu máte pocit, že jste odněkud jeli někam. To je celkem nový rozměr, který potěší.
The Crew je přesně ta „výplňovka,“ když čekáte na něco většího. Je to hra co vám zase po čase provětrá závodního ducha, nepřekvapí, neurazí, cenově nebolí a pokud si šetříte úspory až opadne prvotní sazba Forzy Horizon 3 na přínosnější mez a váš volant zapadá pod nánosem prachu, je The Crew právě pro vás.
Článek vznikl pro Prasklou mouchu.